Skandinávie 2013

Skandinávie 2013 - Kjerringøy 01V červnu jsem se konečně dobalil a vyrazil jako obvykle na sever. Tentokrát půjčeným autem – Formanem. Ve Švédsku už mě čekalo léto v plném proudu. Projel jsem jihem plným jezírek a pak po západní hranici Švédska kde se hory zvedají k Norsku. Znova jsem vylezl na náhorní plošinu Fulufjället, pokračoval přes hory k odlehlému údolí Töfsingdalen plnému staletých borovicových bonsají. Letos bylo určitě nejhezčí léto ze všech, často až moc vedro.

Pak přijel kamarád Kryštof a přejeli jsme do Norska, kde jsme nad městem Mosjøen odbočili k pobřeží. Projeli jsme pobřeží a po několika zastávkách se vrátili do vnitrozemí, abychom vylezli na ledovec v Semsktfjellet. Pak jsme odbočili k Biearn, přes hory, údolí, řeky, lesy zase k fjordům. Dál k Saltstraumenu s největšími vodními víry na světě. Projeli jsme Bodø a přepluli k poloostrovu Kjerringøy, kde jsme strávili parádní dva týdny ke konci léta.

Skandinávie 2013 - Kjerringøy 02Pak jsem sám pokračoval na jih, kde jsem se na chvíli usadil v půjčeném domě Stortjørnlia poblíž Børgefjellu. Kromě občasné práce jsem měl čas na výlety po okolních horách i do laava (Saami stan podobný teepee). V září se lesy vybarvily všemi barvami, slunečné počasí vydrželo i když už dny se oproti létu výrazně zkrátily. Pak následoval nejen pracovní výlet do Berg na pobřeží a pak už začalo sněžit tak jsem vyrazil na jízdu zpátky. Odjel jsem na poslední chvíli jen mělkým sněhem (o den později vše zapadalo hlubokým sněhem, který celou lokalitu uzavřel na nějakou dobu od okolního světa), auto občas klouzalo jak sáňky, což na silnicích na hranách srázů byla docela extrémní jízda. Ve středním Švédsku byla ještě dost zima, i když ještě nesněžilo – moje letní výbava moc nezvládala nočních -20 °C. Na jihu Švédska, kde je podobné klima jako v Čechách byl ještě barevný podzim.

created and copyrighted © by Jan Kuchař and Jakub Kuchař 2022